Promienniki gazowe w przedsiębiorstwach produkcyjnych

Profesjonalne wyposażenie hal produkcyjnych stanowią nie tylko odpowiednie maszyny, które umożliwiają szybsze i bardziej wydajne prowadzenie procesu produkcji. Niemniej istotne niż wszelkiego typu maszyny, są urządzenia grzewcze, wentylacyjne i chłodnicze. Te trzy systemy są podstawowe dla każdej hali produkcyjnej.

W zależności od profilu danego przedsiębiorstwa, jedne systemy muszą być bardziej zaawansowane, inne mniej. W przemyśle spożywczym, najbardziej istotną rzeczą na halach produkcyjnych są instalacje chłodnicze. One to muszą zapewniać optymalnie niską temperaturę, która zapobiegać będzie powstawaniu i rozwojowi bakterii, wirusów czy grzybów.

Na takich halach produkcyjnych, bardzo ważne jest zapobieganie powstawaniu wilgoci, która daje idealne warunki do rozwoju bakterii. W tym celu wykorzystywane są często promienniki ciepła - urządzenia, które zazwyczaj kojarzą nam się wyłącznie z ogrzewaniem.

Tymczasem promienniki, zwłaszcza te olejowe, świetnie nadają się zarówno do rozmrażania, jak i osuszania. Strumień podczerwonego promieniowania kierowany jest na konkretny przedmiot bądź w konkretne miejsce, gdzie wydzielać zaczyna się ciepło.

Poza branżą spożywczą, promienniki częściej wykorzystywane są głównie do ogrzewania. Tu najpopularniejsze są nie te, napędzane olejem opałowym i napędowym, ale promienniki gazowe, to jest takie urządzenia, które zasilane są energią pochodzącą z butli z gazem.

Butle gazowe znane są każdemu. Nie ma człowieka, który nigdy się z nimi nie spotkał. Jeszcze niedawno to na nich opierało się działanie kuchni. Dziś częściej kuchnie gazowe zastępowane są przez te elektryczne, a zamiast palników na kuchni położone są specjalne płyty indukcyjne.

Wadą takich rozwiązań jest fakt, że w przypadku nawet krótkich przerw w dostawie energii elektrycznej, z kuchni korzystać nie można. Wiele osób pozostaje więc przy zasilaniu butlami gazowymi.

Tak jest też w przypadku urządzeń grzewczych - mimo że promienniki elektryczne mają dużo ciekawszy design i nowoczesne funkcjonalności, to właśnie promienniki gazowe dominują jako element systemu grzewczego na halach produkcyjnych.

Zaletą promienników gazowych jest fakt, że pozwalają na ogrzewanie stanowiskowe, czyli na dostarczanie ciepła do ściśle określonych pomieszczeń. W przypadku hal produkcyjnych w przedsiębiorstwach spożywczych, ogrzewania - jak już zostało wspomniane - nie zawsze wymaga cała powierzchnia. Pomieszczenia chłodnicze ciepła muszą unikać, dlatego nie ma sensu montowanie w nich instalacji cieplnej.

Zaletą promienników jest fakt, że można je łatwo przenosić z miejsca na miejsce. Dzięki temu można je ustawiać tylko tam, gdzie aktualnie jest na ciepło zapotrzebowanie. Kolejną korzyścią płynącą z wykorzystania promienników gazowych jest fakt, że nie trzeba długo czekać na to, aby urządzenia te ogrzały pomieszczenie.

Dla przykładu porównajmy promienniki z ogrzewaniem grzejnikowym. Zanim do grzejnika zostanie doprowadzona ciepła woda, a ożebrowanie przekaże ciepło do pomieszczenia, mija dużo czasu. Dodatkowo, ciepło z grzejnika jest unoszone ku górze, przez co najszybciej ciepło odczuć będzie można stojąc na drabinie, jak najbliżej sufitu.

W przypadku promienników gazowych jest odwrotnie. Promieniowanie jest kierowane ku podłodze, przez co to właśnie od dołu rozchodzi się przyjemne ciepło. Promiennik rozgrzewa się do żądanej temperatury niemal natychmiast, a pomieszczenie ogrzewane jest równomiernie, bez nadmiernego zużywania energii.