Promienniki gazowe w postaci grzewczych parasoli

Funkcjonowanie ostatnio bardzo popularnych ogródków kawiarnianych, piwnych, barów na wolnym powietrzu nie byłoby możliwe w chłodne i deszczowe dni. Nikt nie lubi popijać piwa, czy zjadać pyszne ciastko, siedząc na zimnym powietrzu. To też dość często do ogrzania takich miejsc służą parasole grzewcze.

Są one rodzajem promienników gazowych, a różnią się od nich właściwie kształtem, gdyż działają na tej samej zasadzie. W wyniku spalania gazu w obecności powietrza, wytwarzając ciepłe powietrze emitują je w postaci promieniowania w paśmie podczerwieni. Działają bezpośrednio na dany obiekt jak promienniki gazowe, czyli na przykład ludzi, nie ogrzewają powietrza i nie powodują jego ruchów.

Ciepło z parasoli grzewczych jest odczuwalne w różnym promieniu, w zależności od ich mocy. Nie rozprasza się w otaczającym powietrzu. W użyciu plenerowym częściej znajdują zastosowanie parasole, aniżeli promienniki gazowe, a głównie ze względów estetycznych.

Przypominają one parasole ogrodowe, można je łatwo przenieść w inne miejsce, gdyż są stosunkowo lekkie. Zasilane są gazem propan- butan z butli. Od góry są osłonięte daszkiem, chroniącym je przed deszczem. Stanowią nie tylko źródło ciepła, ale również element zdobniczy kawiarnianych czy piwnych ogródków.