Rekuperatory to słowo, które dla większości z nas brzmi obco. Trudno nam skojarzyć je z jakąś konkretną branżą, a tym bardziej powiedzieć, co czego służą i na jakiej zasadzie działają. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że rekuperatory odgrywają coraz ważniejszą rolę we współczesnym budownictwie i wielu z nas używa ich na co dzień. To wystarczający argument przemawiający za tym, by poszerzyć swoją wiedzę na ich temat.
Rekuperatory to jeden z rodzajów wymienników ciepła, a więc urządzeń służących przekazywaniu ciepła między różnymi substancjami. Zastosowanie czynnika pośredniczącego, podnosi skuteczność i wydajność tego procesu. Z tego samego powodu do budowy rekuperatorów wykorzystuje się materiały o wysokim współczynniku przekazywania ciepła.
Rekuperatory są instalowane w większości współczesnych instalacji wentylacyjnych. Ich zadaniem jest odzyskiwanie ciepła z powietrza wyprowadzanego na zewnątrz budynku. Uzyskana w ten sposób energia jest wykorzystywana do ogrzewania kolejnej porcji świeżego powietrza pobieranego z zewnątrz. Dzięki temu systemowi oszczędności energii sięgają nawet 80%, tak więc korzyści płynące z ich instalacji są ogromne.
Instalacja rekuperatorów zwraca się już po kilku miesiącach ich użytkowania. Rekuperatory dostarczają do budynków świeże powietrze o optymalnej temperaturze, co nie pozostaje bez wpływu na komfort przebywania w tych miejscach. Ich instalacja jest obowiązkowa w większości budynków użyteczności publicznej, a to najlepszy dowód na skuteczność ich działania. Stosując je, chronimy także środowisko naturalne.