Płyta warstwowa to element budowlany składający się z okładzin metalowych i umieszczonego pomiędzy nimi rdzenia izolacyjnego. Płyty tego typu stosowane są do tak zwanej lekkiej budowy ścian i dachów. Tego typu styl budowania sprawdza się najczęściej w budownictwie magazynowym, przemysłowym czy rolniczym. Budowanie za pomocą płyt warstwowych sprawdza się również przy budowie pawilonów, kontenerów oraz garaży.
Okładziny płyt warstwowych wykonane są zazwyczaj z blachy ocynkowanej, która dodatkowo powlekana jest powłokami organicznymi Poliester, lub rzadziej PVC lub PVF2. Rdzeń płyt warstwowych stanowi sztywna pianka poliuretanowa (PUR/PIR), styropian lub twarda wełna mineralna. Jak już wspomnieliśmy, płyty warstwowe to świetny materiał do budowy hal sportowych, przemysłowych, magazynowych czy pawilonów. To również świetny materiał do budowy obiektów handlowych, biurowych, socjalnych, hangarów, garaży, warsztatów, mroźni czy chłodni a także stacjonarnych kontenerów.
Dzięki dużej palecie kolorystycznej i kilku rodzajom profilowań okładzin można przy pomocy płyt warstwowych uzyskać obiekt nie tylko o doskonałych parametrach termicznych, ale także o nienagannej i interesującej konstrukcji architektonicznej. Konstrukcja płyt umożliwia szybki i prosty montaż niezależnie od warunków pogodowych w układzie pionowym, jak i poziomym. Warto pamiętać, że płyta warstwowa ma wiele zastosowań, nie tylko jako materiał na dachy czy ściany zewnętrzne, ale również jako element ścian działowych oraz sufitów podwieszanych. Płyty warstwowe występują w różnych grubościach i typach, od 40 do nawet 200 mm, co sprawia, że zastosowanie tego materiału w wielu dziedzinach jest przeogromne.